中ちゃんさんの映画レビュー・感想・評価

中ちゃん

中ちゃん

ウォルト・ディズニーの約束(2013年製作の映画)

4.0

このレビューはネタバレを含みます

Mrs Travers had a crucial life I guess. it was very emotional and tearing to see alcoholic dad passe>>続きを読む

マリッジ・ストーリー(2019年製作の映画)

4.2

I don't know, it just seems too different from what my parents went through. I'm happy for her.

アルマゲドン・タイム ある日々の肖像(2022年製作の映画)

3.9

I like when the movie doesn't end with the solution nor happy moods. this one made me feel very anxi>>続きを読む

ミセス・ハリス、パリへ行く(2022年製作の映画)

4.0

このレビューはネタバレを含みます

it was a lovely movie that her dream after her husband's death came true at the end. and idk, she is>>続きを読む

すずめの戸締まり(2022年製作の映画)

4.1

このレビューはネタバレを含みます

天気の子より好き。

トゥルーマン・ショー(1998年製作の映画)

3.7

This is creepy, unethical, and against humanity story although the great script and plot. I really h>>続きを読む

フォレスト・ガンプ/一期一会(1994年製作の映画)

2.5

I don’t know. I mean I like everything except Jenny got his kid and I could not believe that straigh>>続きを読む

パスト ライブス/再会(2023年製作の映画)

4.1

このレビューはネタバレを含みます

I liked the cinematography a lot but I’d say the ending could be better. I really didn’t like the sc>>続きを読む

レミーのおいしいレストラン(2007年製作の映画)

2.6

My senpai at workplace recommended me to watch this. I did enjoy but still they were dead when they >>続きを読む

僕と頭の中の落書きたち(2020年製作の映画)

1.0

I can’t believe that someone makes the film and giving people stigmatised schizophrenia symptoms. Th>>続きを読む

>|