だーじんりさんの映画レビュー・感想・評価

だーじんり

だーじんり

映画(101)
ドラマ(11)
アニメ(0)

ギルバート・グレイプ(1993年製作の映画)

4.0


I was thinking about how a family should be in the middle of watching it.
Their acting was so amazi
>>続きを読む

ステイ・フレンズ(2011年製作の映画)

3.6

It came into my watching list out of the blue.
It was not so bad but personally I don't want to buil
>>続きを読む

チア・アップ!(2019年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

I got encouraged by elderly wemen's effort and friendship.
But, that would be it.
The story was not
>>続きを読む

ARGYLLE/アーガイル(2024年製作の映画)

3.7

I would say "so bad it's good ".
It was totally rediculous especially action scene that I couldn't s
>>続きを読む

哀れなるものたち(2023年製作の映画)

3.6

Japanese title means "poor people", but I think original title "poor things" is better.
I could feel
>>続きを読む

フリーダム・ライターズ(2007年製作の映画)

3.8

It was worth watching because I'm interested in non-fiction movies recently.
I was moved by Ms.G's
>>続きを読む

ペイ・フォワード 可能の王国(2000年製作の映画)

3.7

Recently, I tend to think about how the world is. That's the reason why I decided to watch this mov>>続きを読む

ウィッシュ(2023年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

I expected very much because this is Disney's 100th aniversary film.
I thought the message from thi
>>続きを読む

リチャード・ジュエル(2019年製作の映画)

3.6

After starting watching this, I realized that I have already known this cruel case. I guess I might >>続きを読む

ヴィンセントが教えてくれたこと(2014年製作の映画)

4.0

This was more heartwarming movie than I imagined.
It was kind of similar to "A man called "Otto"" in
>>続きを読む

フィラデルフィア(1993年製作の映画)

3.7

I could get to like the main charactor because I could know how his personality is great thanks to T>>続きを読む

レナードの朝(1990年製作の映画)

4.0

I couldn't imagine this story from japanese title because that means "Renard's morning".
Now thinkin
>>続きを読む

ミッション:8ミニッツ(2011年製作の映画)

3.6

I watced this movie because I liked a view of the world of "Moon" made by same director as this film>>続きを読む

セッション(2014年製作の映画)

4.0

This conductor reminded me my strict teacher in high school brass band club.
The defference between
>>続きを読む

MEG ザ・モンスターズ2(2023年製作の映画)

3.8

I would say this is unrealistic and rediculous but I could've enjoyed it with my popcorn.
I thought
>>続きを読む

カッコーの巣の上で(1975年製作の映画)

4.3

このレビューはネタバレを含みます

After watching this movie, I was like absent because there were many points which made me shocked an>>続きを読む

ディパーテッド(2006年製作の映画)

3.0

The situation was interesting, but I couldn't remenber the relationship between main charactors and >>続きを読む

シャッター アイランド(2009年製作の映画)

3.5

It was horribly gorier than I expected.
I could keep watching it because I knew this has twist endin
>>続きを読む

十二人の怒れる男(1957年製作の映画)

4.0

This is black and white film, but personalities of charactors were really colorful and attractive.>>続きを読む

コーダ あいのうた(2021年製作の映画)

4.0

There might be defference between Japanese sign language and American one.
I was surprised at brothe
>>続きを読む

レスラー(2008年製作の映画)

3.8

Mickey looked like a real wrestler because of his performance and passion.
Somehow I wasn't familia
>>続きを読む

AIR/エア(2023年製作の映画)

3.9

This film motivated me to work hard even more.
It gave me a good example of negotiation in the point
>>続きを読む

>|