RYOTAさんの映画レビュー・感想・評価

RYOTA

RYOTA

映画(328)
ドラマ(26)
アニメ(0)

フェイブルマンズ(2022年製作の映画)

3.4

"出来事には全て意味がある"
心のままに生きて 誰にも負い目はない

クレイマー、クレイマー(1979年製作の映画)

3.7

You're not gonna kiss me good night anymore, are you, Dad?
No, I won't be able to do that. But, you
>>続きを読む

エンパイア・オブ・ライト(2022年製作の映画)

3.8

who don't know you.
who've never met you.
who can't ever see you.
That little beam of light... is es
>>続きを読む

ノッティングヒルの恋人(1999年製作の映画)

3.8

Don’t forget, I’m also just a girl standing in front of a boy, asking him to love her.

ウィリアムの一緒にいたく
>>続きを読む

天使のくれた時間(2000年製作の映画)

4.1

I’ll do that because I love you. I love you, and that’s more important to me than our address. I cho>>続きを読む

四月になれば彼女は(2024年製作の映画)

3.5

愛を終わらせない方法、それは何か。この問いに正面からぶつかる事ができれば、この映画の良さがわかる気がする。

隣にいてくれる人は決して当たり前じゃない。だからこそ一瞬一瞬の時間に感謝を忘れずに持ち続け
>>続きを読む

ユー・ガット・メール(1998年製作の映画)

3.7

How about some coffee or, you know, drinks or dinner or a movie... for as long as we both shall live>>続きを読む

海の上のピアニスト イタリア完全版(1998年製作の映画)

4.5

You're never really done for, as long as you've got a good story and someone to tell it to.

めぐり逢えたら(1993年製作の映画)

4.0

If you added them all up,it meant we were supposed to be together.

It was like magic.

グッバイ、リチャード!(2018年製作の映画)

4.0

いつかこのジョニデの髪型が似合うような男になりたい笑

>|